Ve dnech 6. až 9. října jsme na VOŠ přivítali hosty z Pedagogické fakulty Trnavské univerzity, vyučující a studenty tlumočnického programu Slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich.
Návštěva se uskutečnila v rámci výměnného pobytu podpořeného Visegrádským fondem, s cílem mezinárodního srovnání příbuzných studijních programů, situace tlumočnické i neslyšící komunity v zúčastněných zemích, sdílení dobré praxe a navázání kontaktů s kolegy a mezi studenty.
První dopoledne bylo věnováno seznamovacím aktivitám a srovnávacím minikurzům ČZJ a SZJ. Po prohlídce celého komplexu a všech úseků naší školy následovala přednáška, ve které byl poskytnut vhled do historie i současnosti vzdělávání tlumočníků ČZJ v ČR a představena koncepce našeho vzdělávacího programu Tlumočnictví českého znakového jazyka.
V navazujícím odpoledním programu měli hosté možnost navštívit čtyři různé interaktivní ukázkové workshopy výuk vybraných předmětů: vyzkoušeli si hravé aktivity z předmětu vizuální komunikace, na českém znakovém jazyce srovnávali českou a slovenskou frazeologii, specifické znaky a nepřímá pojmenování, v tlumočení specifických témat si zkusili práci na překladu uměleckých textů a absolvovali také ochutnávku aktivit z tlumočnického předmětu intralingvální kognitivní zpracování.
Druhý den se tematicky zaměřil na komunitní tlumočení v ČR – po dopolední přednášce představující systém poskytování sociálních a tlumočnických služeb v oblasti komunitního tlumočení v ČR následoval odpolední workshop a skupinová diskuze nad etickým rozhodováním u vybraných tlumočnických situací. Odpoledne proběhlo také představení průběžného jazykového testování a odborné práce na jazykové zkoušce z ČZJ a dále přednáška o službách a fungování Centra odborné komplexní podpory při naší škole.
Oba večery následoval společný neformální program naplněný diskusemi, sdílením zážitků a porovnáváním jednotlivých témat mezi ČR a SR.
Závěrečný den se programově věnoval oblasti tlumočení ve vzdělávání v ČR. V přednášce byl představen systém tlumočení na různých stupních a typech škol, a to jak z hlediska zákonů a podpůrných opatření, tak z hlediska informování o situaci v inkluzi na školách hlavního vzdělávacího proudu, na školách zaměřených na žáky se sluchovým postižením i na vysokých školách.
Na toto téma navázaly přímé náhledy na tlumočenou výuku, případně výuku vedenou neslyšícím učitelem na různých úsecích naší školy a jejich následný rozbor.
Celý program uzavírala společná reflexe, zpětná vazba a plánování závěrečné minikonference, která se odehraje na půdě Trnavské univerzity.
Článek o návštěvě z pohledu slovenských hostů najdete na tomto odkazu: https://pdf.truni.sk/aktuality/tlmocnici-v-hradci-kralove-2024
Na facebookové stránce programu Slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich naleznete krátké reportáže z jednotlivých dní návštěvy: https://www.facebook.com/SJvKN
Děkujeme Visegrad Fund za podporu a těšíme se v listopadu na výměnnou návštěvu v Trnavě!