O tlumočníka se dělí 140 neslyšících, pomoci má první škola

Aktualně.cz, 12. 9. 2016

Neslyšící v Česku trápí akutní nedostatek tlumočníků ze znakového jazyka. O jediného tlumočníka se musí dělit odhadem 140 lidí. Služba, kterou neslyšícím přiznává zákon, je tak v praxi jen velmi obtížně dostupná. Naději na zvýšení počtu tlumočníků dává vyšší odborná škola tlumočnictví, která se v říjnu otevírá v Hradci Králové.

nahled-tlumocniku-pro-neslysici-je-v-cesku-akutni-nedostatek

Hradec Králové – Když si Václav N. z Ostravska potřebuje zajít k lékaři nebo na úřad, má problém. Stát mu sice přiznává nárok na tlumočníka, už ale neřeší, kde ho sehnat. V celém Česku je přitom tlumočníků akutní nedostatek. O jediného se pan Václav podle odhadů dělí s dalšími 140 neslyšícími.

Alespoň částečně teď pomůže nově otevíraná vyšší odborná škola tlumočnictví v Hradci Králové, kam už od října nastoupí prvních 28 studentů.

„Většina z nich už tlumočí a potřebují se zlepšit nebo si doplnit kvalifikaci, přihlásili se ale i úplní začátečníci,“

říká Iva Rindová, která vyšší odbornou školu řídí. Rindová je současně ředitelkou přilehlé mateřské, základní a střední školy pro neslyšící, díky nimž budou studenti s neslyšícími v každodenním kontaktu.
Právě provázanost s praxí bude na tlumočnické škole unikátní.

„Je to i jeden z důvodů, proč otevíráme vyšší odbornou školu, a ne obor na některé z univerzit. Neumožnilo by nám to věnovat každý týden praktické výuce českého znakového jazyka 14 hodin,“

vysvětluje Rindová s tím, že by se museli daleko více zaměřit také na teorii, kterou přitom nepovažují za klíčovou. První tlumočníci by měli ze školy vyjít za tři roky. Škola se specializuje především na tlumočení ve vzdělávání, absolventi se ale uplatní i v komunitním tlumočení – tedy na úřadech, u soudů nebo třeba v bance. To vše je zatím pro řadu neslyšících nedostupné.

„Během studia si naši tlumočníci vyzkouší i tlumočení pro hluchoslepé, tlumočení v týmu s druhým slyšícím tlumočníkem nebo s neslyšícím tlumočníkem a další specializovaná témata,“

doplňuje Rindovou vedoucí školy a předseda Asociace neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) Petr Vysuček, který je sám neslyšící…

Zdroj: Aktuálně.cz. Celý článek Když chce k lékaři, má problém. O tlumočníka se dělí 140 neslyšících, pomoci má první škola naleznete zde.